מגפת הקורונה מעמידה בפני המשק ושוק הנדל"ן בפרט אתגרים עצומים.
ככל שהגבלות התנועה מתהדקות – הקיפאון בשוק הנדל"ן גדל, כאשר רוכשים פוטנציאלים שומרים על ריחוק חברתי ולכן לא מסיירים בבתים המוצעים למכירה/השכרה. מה שמוביל אותם בשלב זה להימנע מלקבל החלטות.

לצד זה, ניתן לראות כי המצב החדש מזרז שינויים צרכניים שכבר תפסו תאוצה בשנים האחרונות.
רכישת בגדים, או הזמנת משלוח מהסופר, עברו כמעט לחלוטין להתבצע אונליין. זאת, הודות לסגירת הקניונים מצד אחד והפחד מהתקהלות מהצד השני.
אנשים מעדיפים להישאר בבית ולהזמין שליח שיביא להם את המוצרים עד לפתח הדלת.
בחלק מהמקרים, עודף הביקוש עולה על ההיצע וזה ניכר בעיקר בשוק מוצרי הצריכה (קניות בסופר ומוצרי טואלטיקה), כאשר הקמעונאים לא מצליחים להיענות כראוי לביקוש וכמעט שלא ניתן לקבל שליחויות בטווח זמן סביר.


בדיקת זמינות משלוחים בחיפה, באתר רשת הסופרמקטים "ויקטורי", בתאריך 7/4/20 (צילום מסך)

גם שוק הנדל"ן, בו המסחר מבוסס באופן טבעי על לא מעט סיורים פיזיים, מתחיל ליישר קו. בתקופה זאת, יותר ויותר מחפשי דירות משתמשים בפתרונות אלטרנטיביים למציאת הנכס המיוחל, כמו סיורים וירטואלים וסיורי וידאו. אחרי הכל, אנשים עדיין צריכים מקום לגור בו.

לדוגמה, חברה לונדונית בשם "Pupil", המספקת טכנולוגיה למדידה ומידול תלת מימד של נכסים, מעידה על עליה של 141% במספר דקות הצפייה בסיורים הוירטואלים מאז תחילת המגיפה (בהשוואה לשבעת השבועות שקדמו לפרוץ המגפה). כאשר הנתונים מבוססים על סיורים וירטואלים של מעל ל – 500 סוכנויות נדל"ן המשתמשות בפלטפורמה.

ג'יימס מוריס מנואל, סגן נשיא חברת הטכנולוגיה Matterport, אשר פיתחה פלטפורמה להצגת סיורים וירטואלים ונמצאת בשימוש של מאות מתווכים ומוכרי דירות ברחבי העולם (וגם על ידנו), מספר כי בשבוע האחרון יש עליה של 80% במספר הסיורים הנוצרים באמצעות הפלטפורמה וכי מחלקת המכירות שלהם מקבלת כפול 7 פניות מהימים שטרום עידן הקורונה.

הוא מסביר: "אנשים פתאום מבינים שהם חייבים לעשות דיגיטציה לנכסים, אותם לא יוכלו להציג פיזית בזמן הקרוב. השוק האנגלי מסתכל על איטליה וספרד ומבין שגזרות ובידוד חברתי מחמיר יותר צפויים להגיע במהרה והם צריכים לוודא כי תהיה להם האפשרות להמשיך ולהציג את הנכס."


דוגמה לסיור וירטואלי שביצענו בוילה בשכונת דניה, חיפה (צילום: RealTour)

גיא גיטינס, מנהל סוכנות התיווך הלונדונית Chestertons, בה נוהגים לצלם בוידאו את הנכסים מסביר: "לצד זה שמרבית האנשים נוהגים באחריות ושומרים על ריחוק חברתי, אנחנו רואים עליה חדה בצפיות בסרטונים שעשינו לנכסים שלנו. הודות לתכנון מוקדם, הצלחנו לייצר סרטונים למרבית הנכסים שאנחנו מייצגים לפני תחילתו של הסגר. באלו שלא הספקנו, אנחנו משתמשים בבעלי הנכסים, שמראים את הדירות באמצעות שיחות וידאו – Live, כאשר גם הלקוח וגם אנחנו נוכחים בשיחת הועידה, בה אנו מלווים את הסיור ומעבירים הדרכה על הנכס."

הוא מספר כי לאחרונה הם מכרו דירת חמישה חדרים בלונדון למשפחה מדובאי עבור 1.5 מיליון פאונד. הקונים התחייבו לעסקה ללא ביקור פיזי בנכס ובהתבסס על צפייה וירטואלית בלבד.

הוא מוסיף: "אין ספק שהמצב הנוכחי משפיע עמוקות על היקף הפעילות בשוק הנדל"ן, אבל רמת העניין נשארת כמעט זהה, כאשר אנחנו רואים נתוני חיפוש ברשת ובקשות למידע שלא פחתו באופן ניכר ממה שהיינו מצפים בתקופה זו בשנה, בימים רגילים."


דוגמה לסיור וידאו (קרדיט: Pienovi Properties)

אז למרות שלא ניתן לצפות מרוכשי הדירות לקבל את אחת ההחלטות החשובות בחייהם ולרכוש נכס על בסיס צפייה בסיור וירטואלי בלבד, אין ספק שהטכנולוגיה מאפשרת לשוק "להישאר בחיים", ואולי גם עתידה לשנות אותו בעידן שיגיע לאחר הקורונה.

בימי ה"חזרה לשגרה" המיוחלים, ניתן לצפות לשינויים תרבותיים וצרכניים דרמטיים. אנשים כמובן עדיין יצטרכו לרכוש ולשכור בתים, אבל סביר שמוכרי הבתים יהיו זהירים יותר באשר למי הם מכניסים לביתם, בעוד שהרוכשים הפוטנציאליים ימהרו פחות להתרוצץ בין הנכסים ללא מחקר מקדים מקיף יותר משהיה נהוג בעבר.


חברת RealTour נמצאת היום בחזית הטכנולוגיה ויודעת לייצר סיורים וירטואלים של חללי פנים בצורה יעילה ואיכותית ובכך להציע שירות ללקוחות רבים המגיעים ממגוון סקטורים בעולם הנדל"ן.

אנו מעניקים שירות למתווכים ובעלי דירות פרטיים המחפשים לייעל ולקצר את תהליך מכירת הדירה ומחפשים פתרון להצגת הנכס שלהם בימים מאתגרים אלו, לאור מגבלות התנועה הנובעות מהתפשטות מגיפת הקורונה.

אנו מציעים מגוון חבילות משתלמות לביצוע מספר צילומים או ביצוע של צילומים בודדים ויודעים להתאים את העבודה לכל לקוח על פי דרישותיו וצרכיו.

לקבלת הצעת מחיר או בכל נושא אחר, צרו עמנו קשר באמצעות השארת פרטים בטופס בתחתית העמוד, או באמצעות פניה אלינו ב-WhatsApp ע"י לחיצה כאן:

השאירו את פרטיכם ותנו לנו לעשות את העבודה. אנו מבטיחים לחזור אליכם בהקדם האפשרי!